Školski projekt Meteorologija i meteo stanica

Podaci sa meteorološke postaje nalaze se na:

Tijekom ove školske godine u našoj školi je realiziran učenički projekt  Meteorologija učenika dodatne  skupine Mali prirodoslovci  te učenika izvannastavnih I dodatnih  skupina predmetne nastave mladih geografa i arheologa. Voditeljica projekta je učiteljica Dunja Kufner u suradnji s nastavnikom Vedranom Hozjanom  te nastavnicom Monikom Samardžić.

Učenici su kroz brojne aktivnosti  istraživali  što je meteorologija, učili su izrađivati različite sprave za mjerenje vremena, bavili su se istraživanjem pojava u nebu, izrađivali kristale soli i modre galice, izrađivali oblake, hranilice za ptice te izradili svoju malu meteo stanicu s koje su bilježili i pratili temperaturu zraka, brzinu vjetra i količinu oborina.

Stariji učenici  su proučavali predviđanje atmosferskog vremena prema starim narodnim poslovicama i vođenjem lokvarskog kalendara. Obrađivali su teme vezane uz klimatologiju našega zavičaja te utjecaju i promjenama vezanim uz klimu i klimatske promjene. Učenici su bili veoma dobro motivirani za iskustveno i istraživačko učenje te  su im se kroz projektne aktivnosti osigurali uvjeti za sudjelovanje u istraživačkom i znanstvenom projektu.

Učenici su tijekom nastavne godine upoznali razne načine predviđanja vremena na način kako su to radili ljudi u prošlosti kada nije bilo uređaja koji su mogli točno i precizno predviđati atmosfersko vrijeme. U pripremama za prezentaciju projekta su izrađivali plakate, prezentacije i demonstraciju projekta. U dvorištu škole je postavljena digitalna meteorološka stanica koja će služiti u daljnjem nastavku projekta, jer će učenici moći samostalno provoditi znanstveno istraživačke radove, provoditi terenska istraživanja i mjerenja ,  tablično analizirati podatke  te izrađivati grafikone .

Projekt će pridonijeti stjecanju znanja, vještina i stavova  iz područja prirodoslovlja kao temelj za razvoj prirodnoznanstvenih kompetencija koje će učenicima omogućiti različita  iskustvena znanja  s ciljem poticanja i razvijanja znatiželje za prirodnim znanostima.

Podaci sa meteorološke postaje nalaze se na:

Davis Vantage Vue ISS

• temperatura zraka
  • vlaga zraka
  • tlak zraka
  • smjer vjetra
  • brzina vjetra
  • udar vjetra
  • količina oborina
  • intenzitet oborina

objavio: Ivica Prgomet   datum: 13. 5. 2019.