U kinu: Dnevnik Pauline P.

Učenici nižih razreda naše škole posjetili su kino Urania u Osijeku 18. travnja 2023. te su pogledali film „Dnevnik Pauline P.“ Redatelj filma je Neven Hitrec, autorica knjige Sanja Polak, a producent je Jure Bušić. Naslovnu ulogu Pauline P. igra Katja Matković, a ostale glavne uloge tumače Igor Kovač, Judita Franković Brdar, Borko Perić i drugi.

Film donosi priču o Paulini P., snažnoj, emotivnoj i duhovitoj protagonistici ovoga filma i svojega života, gdje unutar školske godine pratimo njezine avanture u razredu i kod kuće te sve probleme koje ona uspješno savladava.

Film se temelji na Paulininom dnevniku, a ona iz kritičke perspektive i uz komične situacije, govori o svojim problemima u prijateljstvu, ljubavi i obitelji. Sama radnja filma smještena je u stvarni svijet, s pokojim dodirom „čarolije“.

Nastao po istoimenoj najprodavanijoj dječjoj knjizi autorice Sanje Polak, ujedno i školskoj lektiri za 3. razred osnovne škole, film na topao i duhovit način progovara o školskim dogodovštinama, prijateljstvu, prvim ljubavima i obiteljskoj dinamici iz perspektive glavne junakinje koja neumoljivo pomiče granice, jer je u njezinom svijetu sve moguće.

Naslanjajući se na predložak poznate školske lektire, film na topao i duhovit način progovara o svakodnevnim obiteljskim i školskim zgodama samouvjerene, ali promišljene i emotivne djevojčice Pauline iz 3.c razreda, čiji je dnevnik bogat neuobičajeno zrelim kritičkim osvrtima na stvarnost, ali i maštarijama koje sugeriraju da je u njezinom dječjem mikrokozmosu apsolutno sve moguće.
Film Dnevnik Pauline P. je dobio temeljem pozitivnog mišljenja Agencije za odgoj i obrazovanje preporuku Ministarstva znanosti i obrazovanja za gledanje u kinima u sklopu nastave medijske kulture u osnovnim školama.
U tu svrhu, kao obrazovno i pedagoško sredstvo u nastavnom procesu, pripremljen je i metodički priručnik autorice Sanje Polak, koncipiran kao skup odgojno-kreativnih prijedloga u izvođenju nastavnog sata namijenjenog analizi ovog lektirnog djela.

Učiteljice RN OŠ Kneževi Vinogradi

Piše: učiteljica Dunja Kufner

objavio: Ivana Norac   datum: 21. 4. 2023.

« Svibanj 2024 »