Posjet osmih razreda Pakracu, Lipiku i Okučanima

Ivana Kurilj, učiteljica Hrvatskoga jezika

U petak, 12. svibnja, učenici osmih razreda, pod vodstvom učiteljica hrvatskoga jezika Slavojke Petrović i Ivane Kurilj, bili su na terenskoj nastavi u Pakracu, Lipiku i Okučanima. Terenska nastava simbolički je započela posjetom selu Kusonje gdje smo obišli kapelicu Male Gospe. Kapelica je izgrađena na mjestu gdje su u rujnu 1991. godine tragično poginuli hrvatski branitelji u zasjedi. Nakon toga uputili smo se prema Policijskoj postaji Pakrac gdje smo poslušali kratko uvodno predavanje o počecima Domovinskoga rata na pakračkom području, a potom je uslijedilo i glavno predavanje u Hrvatskom domu „Dr. Franjo Tuđman“ pod nazivom Domovinski rat na pakračkom području. Nakon organiziranoga ručka prošetali smo gradom i iskoristili slobodno vrijeme za kavu i sladoled. Drugi dio terenske nastave započeo je posjetom Muzeju grada Pakraca i Muzeju vojne i ratne povijesti. Osim što smo pogledali izložbu fotografija Damira Fabijanića pod nazivom Plodovi zla, ispred muzeja kovali smo slavonski banovac, novac koji se kovao u prvoj hrvatskoj kovnici novca u 13. stoljeću. Kasnije je uslijedilo razgledavanje Lipika i obilazak Državne ergele Lipik te obilazak spomen-obilježja braniteljima poginulima u akciji Bljesak u Okučanima.

Ivana Kurilj, učiteljica hrvatskoga jezika

objavio: Ivana Norac   datum: 15. 5. 2023.

« Svibanj 2024 »